Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2010

Euro 2012: Αφεντικό του 6ου ομίλου η Κροατία, νίκη στο τέλος για τους Γάλλους

Στην πρώτη θέση του 6ου προκριματικού ομίλου του EURO 2012 ανέβηκε η Κροατία μετά την αποψινή της επιτυχία στο Ραμάτ Γκαν.
Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς νίκησε εκτός έδρας το Ισραήλ με 2-1, φτάνοντας στους 7 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Ελλάδα και την Γεωργία που την ακολουθούν.
Ο Νίκο Κράνιτσαρ ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής του ματς. Ο μέσος της Τότεναμ είχε δοκάρι σε μακρινό σουτ που εξαπέλυσε στο 7ο λεπτό, ήταν όμως αυτός που άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 36’ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 41’ μετά από πάσα του Μόντριτς.
Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πολύ επηρεασμένοι από την απουσία του φυσικού ηγέτη τους, του τραυματία Γιόσι Μπεναγιούν και μπόρεσαν μόνο να μειώσουν με τον Σέχτερ στο 81’, δείχνοντας παράλληλα πολλές αδυναμίες ενόψει της επίσκεψης τους στην Ελλάδα για το ματς με την «γαλανόλευκη».
Στο Σεντ Ντενί και σε παιχνίδι για τον 4ο όμιλο, οι Γάλλοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Ρουμανία του Ράτσβαν Λουτσέσκου αλλά τελικά έφυγαν με αυτό που ήθελαν, παίρνοντας την νίκη με 2-0. Την λύση στην ομάδα του Λοράν Μπλαν έδωσαν οι δύο από τις τρεις αλλαγές του. Λοΐκ Ρεμί και Γιοάν Γκουρκίφ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραραν στο 84’ και στο 93’ αντίστοιχα, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στους «τρικολόρ». Μπενζεμά και Βαλμπουενά είχαν δοκάρια για τους Γάλλους ενώ δοκάρι είχε και η Ρουμανία με τον Σαπουνάρου στο 70’.
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους δύο ομίλους στους οποίους υπήρξε δράση απόψε:
4ος Όμιλος
Λουξεμβούργο-Λευκορωσία 0-0
Αλβανία-Βοσνία 1-1
45’ Ντούρο/ 21’ Ιμπίσεβιτς
Γαλλία-Ρουμανία 2-0
84’ Ρεμί, 93’ Γκουρκίφ
Γεωργία-Μάλτα 1-0
91’ Σιράντζε
Ελλάδα-Λετονία 1-0
58’ Τοροσίδης
Ισραήλ-Κροατία 1-2
81’ Σέχτερ/ 36’ πεν. 41’ Κράνιτσαρ